Náramky pro domácí vězení na dohled dodá firma SuperCom

Dodavatelem tzv. elektronických monitorovacích náramků bude společnost SuperCom. Dnes se stala vítězem výběrového řízení, které ministerstvo spravedlnosti vypsalo loni. Nabídnutá cena je 15,5 milionů korun, celková cena za šest let pak 93 milionů.

V první fázi resort získá za 15 a půl milionu korun milionů korun od vítězného dodavatele 280 náramků a provoz systému. V dalších šesti letech bude ministerstvo moci využívat až dva tisíce zařízení podle aktuální potřeby.

„Rozdíl mezi náklady na vězně ve věznici a v domácím vězení je dramatický. V prvním případě je cena tisíc sto korun na každý den. Oproti tomu odsouzený s náramkem bude denně stát jen 120 korun, přičemž padesát korun z toho bude hradit sám. Náklady na jeden náramek se nám vrátí za jeden rok, “ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Trest domácího vězení zákony umožňují ukládat od roku 2010, v polovině roku 2016 se možnost využití rozšířila i na vazbu. Jeho malé využití v praxi způsobily především předchozí neúspěšné tendry na elektronické náramky.

Newsletter