Nejvěcněji letos komunikují Zelení, tradiční strany výrazně přitvrdily

Před letošními komunálními a senátními volbami je nejracionálnější komunikace Strany zelených, následovaná hnutím STAN a Piráty. Ve srovnání s loňským rokem je rétorika ODS a ČSSD výrazně vyhrocenější. Nejemotivněji letos komunikuje Strana svobodných občanů. Takové jsou závěry lingvistické analýzy Milana Petráka, datového analytika ze společnosti Bisnode.

Komunikace politických stran mimo jiné vypovídá o jejich postojích a chování. Na základě článků publikovaných nejvýznamnějšími politickými stranami na jejich internetových stránkách a blogu hlavních představitelů v období od 1. března do 14. září letošního roku nejracionálněji komunikovaly Strana zelených, STAN a Piráti, zatímco Svobodní a SPD skončily na opačném pólu.

Frekvence používání emocionálních výrazů je zřejmá z tabulky. Vyhledávány byly výrazy z těchto sedmi kategorií:

  1. Agresivita (nenávist k jiným názorovým skupinám): výrazy jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
    2. Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům): svoboda, příroda, národ, spása atd.
    3.Dogmatismus: výrazy jako naprosto, rozhodně, všichni, absolutní atd.
    4. Zaštiťování se kolektivem: zájmena my a oni v 1. pádu.
    5. Ideologické myšlení: označení konkurenčních ideologií a jejich představitelů (slova končící na -smus, -ista, -istka, -istický).
    6. Dramatizace (přibarvování textu): boj, krev, smrt, strach atd.
    7. Používání symbolů: symbol, vlajka, přísaha atd.

Nezapočítávají se slova, která jsou součástí názvu (ministerstvo spravedlnosti, sociální demokracie, Svobodní) či jde o terminus technicus (autorská práva).

Výsledný koeficient iracionality je součtem jednotlivých kategorií. Strana zelených pod vedením Matěje Stropnického dávala přechodně přednost vyhrocenější komunikaci. „Zdá se, že toto období je definitivně pryč,“ tvrdí Milan Petrák s tím, že s nástupem nového předsedy se strana vrátila k umírněnému tónu, což ji vyneslo celkově nejpříznivější hodnocení.

Texty představitelů hnutí ANO jsou mimořádně nesourodé. Jejich autoři se silně odlišují jak způsobem komunikace, tak svými postoji. Výsledný koeficient hnutí je proto průměrem velmi rozdílných hodnot, a má menší vypovídající hodnotu, než je tomu u ostatních stran.

V průběhu sledovaného období probíhaly v ČSSD diskuse, zda vstoupit do vlády. V současnosti se strana ostře vyhraňuje nejen vůči opozici, ale i vůči koaličnímu partnerovi. To podle Petráka přispělo k tomu, že ČSSD oproti loňskému roku výrazně zvýšila svou agresivitu.

Ještě více zvýšila emocionalitu své komunikace ODS. Ta se soustřeďuje na kritiku vlády, pro kterou používá nové označení: „polokomunistická“.

Strana svobodných občanů svou rétoriku v uplynulých dvou letech zmírnila. Letos se vrátila k ostřejšímu vyjadřování, což jí vyneslo nejvyšší koeficient iracionality ze všech sledovaných subjektů.

Časté výrazy jednotlivých politických stran:
Zelení – alarmující, demokracie, zdraví, životní prostředí
STAN – koncepční, kvalita, rozvoj, strach
Piráti – lež, neschopnost, zneužití, kvalita, rozvoj
TOP 09 – nespravedlivý, zlý, vyspělý, komunisté
KDU-ČSL – hanba, demokracie, tolerance, my, komunisté, násilí
ČSSD – lež, neschopnost, zneužívání, správný, zdraví, boj
ANO – mýty, zdraví
KSČM – falešný, účelově, lež, kšeft, demokratický, právo, správný, útok, kapitalistický
ODS – nátlak, neschopnost, skandál, výsměch, absurdní, obrovský, nesmysl, národ, svoboda, komunisté
SPD – brutální, diktát, falešný, suverenita, svoboda, útok, neomarxistický
Svobodní – establishment, nenávist, nezávislost, svoboda, fašismus, komunisté, socialismus

Newsletter