Nejvyšší soud bude řešit spor o peníze zabavené u Ratha

Nejvyšší soud musí řešit spor o osm milionů korun zabavených při domovní prohlídce u bývalého hejtmana a exposlance Davida Ratha. Správce pozůstalosti po jeho otci Ratmírovi podal dovolání, soud je obdržel před několika dny, zjistila ČTK z justičních databází.

Ratmír Rath v roce 2013 v civilní žalobě proti ministerstvu vnitra uvedl, že hotovost patřila jemu, nikoli jeho synovi. Obvodní soud pro Prahu 7 i Městský soud v Praze ovšem dospěly k závěru, že peněz zajištěných v trestním řízení se nelze domáhat prostředky civilního práva, a proto žalobu zamítly.

Peníze zabavili policisté v květnu 2012 při prohlídce domu v Hostivici. Ratmír Rath trval na tom, že 7,300.000 korun a 39.000 eur (více než milion korun) nepatřily jeho synovi. Peníze označil za své celoživotní úspory. Prý si je vydělal, když jako lékař pracoval v zahraničí. Další příjmy mu údajně plynuly z pronájmu restaurace, kterou jeho rodina získala v restituci.

Obvodní soud pro Prahu 7 v červenci 2014 Rathovi seniorovi nevyhověl. Ratmír Rath se odvolal, tři měsíce po verdiktu však zemřel. Ve sporu proto pokračoval správce pozůstalosti Jan Vondráček. S odvoláním neuspěl, už tehdy avizoval, že podá ještě dovolání k NS.

V korupční kauze, která s domovní prohlídkou souvisela, uložil středočeský krajský soud Davidu Rathovi za přijímání úplatků 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě přes 20 milionů korun. Bývalý politik s rozsudkem nesouhlasí, věc bude řešit ještě pražský vrchní soud.

K NS míří také další spor spjatý s Rathem. Systém InfoSoud eviduje dovolání proti rozsudku, podle kterého musí Poslanecká sněmovna doplatit Rathovi náhrady 280.000 korun za dobu strávenou ve vazbě. Obvodní soud pro Prahu 1 ale dovolání zatím podle InfoSoudu neodeslal do Brna k NS.

Newsletter