Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Některá nová auta dál mají airbagy od Takaty, tvrdí senátor USA

Automobilky Toyota Motor, Fiat Chrysler Automobiles, Volkswagen a Mitsubishi Motors stále prodávají nová vozidla s potenciálně závadnými airbagy, tato auta bude časem nutné svolat ke kontrole. Podle agentury Reuters to v dnešní zprávě uvedl americký senátor za demokraty Bill Nelson.

Automobilky podle zprávy potvrdily, že nadále prodávají některé vozy s nafukovači airbagů, ve kterých byla použita chemická látka dusičnan amonný a v nichž chybí vysoušecí prostředek. Prodej těchto vozidel není v rozporu se zákonem. Do roku 2018 je ale bude nutné svolat do servisů, stojí ve zprávě. Její autor Nelson je členem senátního výboru pro obchod, vědu a dopravu, který dohlíží na Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Problémy s nafukovači airbagů, které vyrábí japonský dodavatel Takata, přerostly v dosud největší svolávací akci v oblasti bezpečnosti automobilů v historii; dotýká se již téměř 70 milionů nafukovačů. Nafukovače mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. Spojovány jsou zatím celosvětově se 13 úmrtími a více než stovkou zranění.

Není zřejmé, kolik vozů s potenciálně smrtícími nafukovači je v prodeji. Podle zprávy jsou mezi prodávanými vozy, které bude později třeba svolat, modely Mitsubishi i-MiEV, Volkswagen CC a Audi TT, které byly vyrobeny letos, a modely Mitsubishi i-MiEV a Audi R8 z příštího roku.

Americká automobilka Ford Motor mezitím dnes oznámila, že v rámci rozsáhlé svolávací akce povolá v Severní Americe na kontrolu zhruba 1,9 milionu vozidel s potenciálně závadnými nafukovači od Takaty.

Newsletter