Německá vláda by nekoupila případné nové akcie Deutsche Bank

ěmecký stát nepomůže Deutsche Bank koupí majetkového podílu, pokud bude banka chtít vydat nové akcie. Podle dnešního sdělení informovaného zdroje listu The Wall Street Journal to minulý týden řekli německým zákonodárcům spolupracovníci kancléřky Angely Merkelové.

Banka od poloviny září bojuje s krizí důvěry kvůli zprávám, že ministerstvo spravedlnosti USA po ní kvůli operacím s hypotečními cennými papíry z minulého desetiletí požaduje vyrovnání až 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard Kč). Její akcie v minulých týdnech prudce klesaly v obavách, že pokud by banka musela zaplatit mnohamiliardovou sumu, musela by požádat investory o značnou kapitálovou injekci.

Na uzavřeném setkání s malou skupinou poslanců německého parlamentu spolupracovníci Merkelové a vysocí činitelé ministerstva financí podle zdroje řekli, že „pro stát je nemyslitelné, aby převzal podíl v Deutsche Bank“, napsal list. Poukázali přitom na reformy Evropské unie ve způsobu nakládání s bankami, které se dostaly do potíží, a „ty platí i pro Německo“.

Deutsche Bank ani ministerstvo financí se ke zprávě podle agentury Reuters nevyjádřily.

Německá vláda od zářijových zpráv o požadavku USA opakovaně prohlašuje, že se státní pomocí pro Deutsche Bank nepočítá. Berlín nehodlá největší německou banku v jejím vyjednávání s americkými úřady podpořit ani verbálně.

Newsletter