Německá vláda se dohodla s odbory na mzdách ve veřejném sektoru

Německá vláda se dohodla s odbory na zvýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru. Více než dvěma milionům pracovníků tak mzda během letošního a příštího roku stoupne celkem o 4,75 procenta. Dohoda podle agentury DPA odvrací nové stávky ve veřejném sektoru.

Odborový svaz Verdi původně požadoval nárůst mezd o šest procent během příštích 12 měsíců, zatímco zaměstnavatelé nabízeli pouze tříprocentní zvýšení během dvou let. „Jednání byla obtížná, ale konstruktivní,“ uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Výsledek označil za spravedlivý a přijatelný pro obě strany.

Zvýšení mezd se uskuteční ve dvou fázích. Platy nejprve stoupnou o 2,4 procenta s platností od letošního 1. března. Od února příštího roku se pak zvýší o dalších 2,35 procenta, napsala agentura Reuters.

Odborový svaz Verdi před dosažením dohody vyhlásil stávku pozemního personálu na šesti německých letištích, aby posílil svou vyjednávací pozici. Středeční protest vedl ke zrušení 1400 letů a dotkl se mimo jiné spojení s Prahou.

Newsletter