Německé průmyslové objednávky v dubnu vzrostly o 1,4 %

Zakázky německých průmyslových podniků v dubnu vzrostly více, než se čekalo. Ke zvýšení zakázek přispěla hlavně poptávka ze zahraničí. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství, naznačuje, že průmyslová výroba největší evropské ekonomiky by mohla po březnovém poklesu opět růst.     

Celková hodnota nových zakázek se meziměsíčně zvýšila o 1,4 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 1,1 procenta. Analytici dotázaní agenturou Reuters v průměru odhadovali, že zakázky celkově vzrostou jen o 0,5 procenta.     

Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 5,5 procenta, z toho zakázky ze zemí v eurozóně o 6,8 procenta. Domácí zakázky naopak klesly o 3,8 procenta. Nejvyšší růst zaznamenaly zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby, a to o 4,5 procenta.     

Německá ekonomika, na níž je závislá i řada českých podniků, loni vzrostla o 1,6 procenta. V prvním čtvrtletí však růst německé ekonomiky zpomalil proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,7 procenta ve čtvrtém čtvrtletí. Mohl za to slabší vývoz. V letošním roce německá vláda očekává zvýšení hrubého domácího produktu o 1,8 procenta. 

Newsletter