Německo a Francie podpořily plán EK na podporu investic

Německo a Francie podporují plán Evropské komise na podporu investic. Po společném jednání v Berlíně to dnes uvedli ministři hospodářství a financí obou zemí. Zároveň ale vyzvali komisi, aby co nejrychleji představila konkrétní seznam projektů, do kterých budou investice směřovat.

Šéf komise Jean-Claude Juncker představil investiční plán minulý týden. Podle něj by EK měla vytvořit fond s kapitálem ve výši 21 miliard eur (580 miliard Kč), z něhož by podporovala investice do oblasti infrastruktury nebo energetiky. Juncker očekává, že evropská podpora přiláká i soukromé investory a že nakonec přesáhne celkový objem investic 300 miliard eur (8,3 bilionu Kč).

„Považujeme to za smysluplnou a pozitivní iniciativu,“ řekl dnes francouzský ministr financí Michel Sapin. Podle něj může plán na podporu investic podpořit evropskou ekonomiku, která se potýká se slabým růstem. „Domníváme se, že (plán) musí být konkrétně nastaven. Je pro nás důležité, aby obsahoval konkrétní projekty,“ zdůraznil ale francouzský ministr.

Německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel v pondělí v deníku Handelsblatt Junckerův plán kritizoval s tím, že není dost velký. Po dnešním jednání se zástupci francouzské vlády sice vyslovil podporu pro iniciativu EK, zároveň však apeloval na to, aby byly v co nejkratší době představeny konkrétní investiční projekty zaměřené na zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie.

„Pokud budou projekty dobré, peníze se pro ně najdou. A je lhostejné, zda pákový efekt pro mobilizaci soukromých investic bude působit patnáctinásobně, jak uvádí (šéf EK) Juncker, nebo sedminásobně či třiadvacetinásobně,“ řekl dnes Gabriel. Doporučil také, aby se pro investice do zvýšení evropské konkurenceschopnosti snížila byrokratická zátěž, aby je bylo možné prosadit co nejrychleji. 

Newsletter