Německo je znovu na hraně deflace

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se míra inflace snížila na 0,1 procenta z květnových 0,7 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Tempo růstu cen bylo nejslabší od února. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení inflace, a to na 0,4 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny v Německu v červnu klesly o 0,2 procenta.

Podle neharmonizovaných údajů činila meziroční inflace 0,3 procenta a meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta. Inflaci brzdí hlavně ceny energií, které se v červnu meziročně snížily o 5,9 procenta. Potraviny zdražily o jedno procento a služby o 0,9 procenta, dodali statistici.

Rychlý odhad inflace vychází z údajů ze šesti ze 16 spolkových zemí, ve kterých žije více než polovina německé populace. Konečné údaje o červnové inflaci zveřejní statistický úřad 14. července.

Newsletter