Německý Bayer zkoumá možnou koupi amerického Monsanta

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer zkoumá možnost převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto. Agentuře Bloomberg to dnes řekly informované zdroje. Spojením obou firem by vznikl největší dodavatel osiv a zemědělské chemie na světě.

Bayer podle nejmenovaných lidí obeznámených se situací vedl o možné koupi Monsanta interní diskuse a rozebíral ji i s investičními poradci. Firma ještě o ničem nerozhodla a je možné, že namísto převzetí bude usilovat buď o dohodu na společném podniku, nebo o koupi jen některých aktivit Monsanta, uvedly zdroje. Žádná z firem zprávu nekomentovala.

Monsanto má nyní tržní hodnotu kolem 40 miliard dolarů (948 miliard Kč), hodnota Bayeru je zhruba dvojnásobná. Akcie Monsanta dnes vzrostly o 18 procent a pomohly jim i spekulace, že o firmu by mohl mít zájem i další německý chemický koncern BASF. Akcie Bayeru naproti tomu klesly o více než čtyři procenta.

Spojení by oběma společnostem posílilo pozici na trhu v situaci, kdy celé odvětví zažívá vlnu fúzí. Ke konci loňského roku se na vzájemném sloučení dohodly americké chemické koncerny Dow Chemical a DuPont, zatímco čínská National Chemical Corp. se v únoru domluvila na převzetí švýcarské Syngenty za 43 miliard dolarů. O Syngentu se přitom loni neúspěšně pokoušela právě Monsanto. Obě tyto transakce dramaticky změnily situaci v sektoru zemědělské chemie.

Monsanto se nyní potýká s globálním propadem cen zemědělských komodit, který snižuje příjmy farmářů a omezuje jejich poptávku po všem od traktorů po herbicidy. Firemní tržby v posledním čtvrtletí klesly o 13 procent na 4,5 miliardy USD. Monsanto vždy říkala, že se potřebuje spojit s velkým chemickým výrobcem, aby mohla zemědělcům nabízet vedle osiv a herbicidů celé spektrum produktů.

Převzetím Monsanta by si Bayer posílil aktivity na poli osiv, které se v poslední době staly v rámci strategického důrazu na biotechnologie jednou z priorit společnosti. Bayer minulý měsíc oznámil, že plánuje na brazilský trh uvést nová geneticky modifikovaná semena sóji, čímž by podkopal dominanci Monsanta v tomto segmentu.

Newsletter