Netanjahu čelí kritice, že jako ministr dostával letenky zdarma

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí kritice kvůli svým cestám do zahraničí v době, kdy byl před více než deseti lety ministrem financí. Jak ukázal státní audit, Netanjahu i jeho rodina získávali letenky zdarma. Netanjahu přes své právníky vzkázal, že se ničím neprovinil. Zda má izraelský státní zástupce, který se případem zabývá, v plánu zahájit vyšetřování trestných činů, není podle agentury Reuters jasné.

Finanční kontrolor Josef Šapira ve své zprávě popsal detaily plateb za letenky a hotely, které učinily „zahraniční subjekty“, nejčastěji společnost Israel Bonds se sídlem v USA. Izraelská média záležitost překřtila na aféru „Bibi Tours“.

Netanjahuovi právníci uvedli, že se politik při cestách objevoval na nejrůznějších akcích, kde získával finanční prostředky pro svou zemi. V tomto případě je podle nich běžné, že hostitelské organizace platí výdaje svých hostů.

„Cesty Netanjahua, který byl ministrem financí, a jeho rodiny, které byly financovány z vnějšku, nebyly v souladu s pravidly a mohly by vyvolat dojem, že šlo o dárek či střet zájmů,“ píše se ale ve zprávě. Nynější premiér prý nikdy neposkytl vládnímu výboru, který má záležitost na starosti, veškeré detaily o financování svých cest.

Podle zprávy mohly být náklady na cesty vyúčtovány dvakrát – jak státu, tak i soukromým společnostem. Premiérovi advokáti to ale odmítají. Netanjahu podle nic nijak nepochybil a na jeho krocích nebylo nic nelegálního. Jak poznamenala AP, zpráva nejspíš nijak neohrozí Netanjahuovu současnou pozici, nicméně v nynější nelehké politické situaci v zemi mu „přidělává další vrásky“.

Netanjahu byl ministrem financí v letech 2003 až 2005. Nyní je už počtvrté premiérem. Na cestách ho tehdy většinou doprovázela manželka a často i jejich dva synové.

Loni pobouřila izraelské voliče jiná zpráva, ve které finanční kontrola zveřejnila detaily vysokých a nevyvážených výdajů premiérovy domácnosti. Ty jsou hrazené z peněz daňových poplatníků. Z dokumentu finančního kontrolora Josefa Šapiry vyplynulo, že z peněz daňových poplatníků se v letech 2009 až 2013 zaplatily vysoké sumy za úklid, a to i v soukromé Netanjahuově rezidenci, kde manželský pár Netanjahuových téměř nepobývá. Vysoké byly i účty za jídlo, velkoryse byl za opravy v době svátků, kdy měl personál volno, placen elektrikář a člen Likudu, který ale do rezidence docházel jeden čas mimořádně často.

Newsletter