Nizozemsko vyšetřuje šest firem kvůli podvodným dopisům

Nizozemské úřady prohledaly deset míst v rámci vyšetřování, ve kterém šest nizozemských firem a jejich ředitelé čelí podezření z účasti na podvodech prostřednictvím poštovní služby. Oznámila to dnes nizozemská prokuratura, názvy společností ale nesdělila. Nizozemské úřady na vyšetřování spolupracovaly s americkým ministerstvem spravedlnosti, uvedla agentura Reuters.

Vyšetřování se týká podvodných dopisů, které adresátům například sdělují, že vyhráli v loterii či v soutěži, ale k získání ceny musejí nejprve zaplatit určitý poplatek nebo koupit nějaké zboží.

Dopisy byly rozesílány do celého světa, včetně Spojených států. Podle tamních úřadů tyto podvody připravily „postarší a zranitelné“ Američany o desítky milionů dolarů. Terčem podvodů byli podle agentury AP například i Britové, Francouzi, Švýcaři, Italové či Japonci.

Nizozemské úřady při raziích zajistily statisíce podvodných dopisů, půl milionu eur v hotovosti, sportovní automobily, umělecká díla nebo hodinky. Zablokovaly rovněž několik bankovních účtů.

Úřady zatím nikoho nezadržely, vyšetřování ale pokračuje. Úřady se domnívají, že hlavní organizátoři podvodů žijí mimo Nizozemsko. Vyšetřování začalo koncem loňského roku, kdy bylo mnoho podvodných dopisů zadrženo na amsterodamském letišti Schiphol.

Newsletter