Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Nizozemský výrobce čipů dokončil převzetí americké Freescale

Nizozemský výrobce čipů NXP Semiconductors dnes dokončil převzetí svého amerického konkurenta Freescale Semiconductor, za něhož zaplatil téměř 12 miliard dolarů (299 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Transakcí vzniká světová jednička v automobilové elektronice.

Po akvizici se budou výnosy NXP z prodeje čipů pro automobilový průmysl pohybovat kolem 40 procent celkových tržeb. Ochabující poptávka po čipech v sektoru počítačů a telekomunikací vedla k vlně fúzí, motivované snahou výrobců polovodičů rozšířit záběr na kdysi opomíjená odvětví.

NXP dnes uvedla, že po akvizici by jí měly tržby růst o polovinu rychleji než celý trh automobilových čipů, to znamená tempem 8-9 procent ročně.

Sloučená skupina, jejíž roční tržby by se měly pohybovat kolem deseti miliard dolarů, bude osmým největším výrobcem čipů na světě. NXP byla divizí nizozemského výrobce elektroniky Philips, v samostatný podnik se změnila v roce 2006. Společnost Freescale byla v minulosti součástí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola.

Newsletter