Obama míní, že EU a Británie mají zájem na hladkém rozvodu

Americký prezident Barack Obama je přesvědčen o tom, že Evropská unie a Británie budou pragmaticky spolupracovat na tom, aby britský odchod z unie byl co nejhladší a nejspořádanější. Obama to dnes řekl ve Varšavě po jednání s předsedy Evropské rady a Evropské komise Donaldem Tuskem a Jeanem-Claudem Junckerem.

Britské rozhodnutí odejít z EU vytvořilo nejistotu o budoucnosti evropské integrace, připustil Obama. „Bohužel to některé vedlo k náznakům, že se hroutí celá stavba evropské bezpečnosti a prosperity,“ podotkl americký prezident s tím, že podobná nadsázka ale není na místě.

K takovému závěru jej prý vedou nejen jeho dnešní jednání s Tuskem a Junckerem, ale také nedávné rozhovory s končícím britským premiérem Davidem Cameronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Všechny strany podle něj mají při hledání nového vzájemného vztahu zájem na co nejmenších problémech. Britové se na konci června v referendu rozhodli pro odchod z unie, jednání o podrobnostech ale ještě nezačala.

Tusk dnes před novináři uznal, že geopolitické důsledky brexitu mohou být velmi vážné a udržení co nejtěsnějších vztahů mezi EU a Británií je v zájmu všech. Britské rozhodnutí ale není „začátek procesu“, další pokračování prý nebude. K transatlantické jednotě podle Tuska neexistuje alternativa a každý, kdo útočí na Evropu, útočí na Ameriku a naopak.

Obama evropskou integraci označil za mimořádný úspěch. „Každý člen je demokracie, žádná členská země nikdy neválčila s jinou. „Integrovaná Evropa je jedním z největších politických a ekonomických úspěchů moderní doby a musí být zachován,“ řekl americký prezident. Dnešní návštěva Varšavy je podle všeho jeho poslední cestou do Evropy ve funkci.

Spojené státy proto mají podle Obamy na integrované a demokratické Evropě vážný a trvalý zájem. Připomněl společné zájmy a hodnoty, ale také úzce propojené ekonomiky na obou stranách Atlantiku.

Newsletter