Obama se i přes urážku setkal s filipínským prezidentem Dutertem

Americký prezident Barack Obama a jeho filipínský protějšek Rodrigo Duterte se dnes krátce neformálně setkali na summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). S odvoláním na filipínské činitele o tom informovala agentura AP. Bílý dům zatím schůzku nepotvrdil.

Oba politici se sešli ve společenské místnosti, než se zúčastnili gala večeře. Krátké setkání obou prezidentů poněkud otupilo hrot diplomatického ochlazení mezi oběma zeměmi, které následovalo po nevhodném vyjádření Duterteho na adresu Obamy. Americký prezident poté zrušil formální setkání s Dutertem, které bylo plánované na úterý.

Podle filipínského ministra zahraničí Pefecta Yasaye byli Obama a Duterte poslední, kdo ze společenské místnosti vycházel ke slavnostní večeři. Během jejího konání byli usazeni daleko od sebe a nemluvili spolu, dodala agentura AP.

V pondělí jen několik hodin před příletem do Laosu použil Duterte v souvislosti s Barackem Obamou v místním jazyce tagalštině výraz „putang ina“, což lze přeložit jako „zkurvysyn“. Tento výraz padl v Duterteho prohlášení pro novináře, v němž sliboval, že nehodlá akceptovat Obamovy otázky ohledně mimosoudního zabíjení osob podezřelých z obchodu s drogami a jejich užívání.

Duterte je obviňován, že podněcuje obyvatele, aby proti drogovým dealerům vzali zákon do vlastních rukou. Od 30. června, kdy Duterte nastoupil do úřadu, bylo při podobných incidentech zavito více než 2000 lidí.

Newsletter