Objem v Česku poskytovaných úvěrů roste, u domácností na rekord

Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci letošního března meziročně o 5,3 procenta na 2,65 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká bankovní asociace (ČBA). Proti únoru růst mírně zrychlil. Objem úvěrů podnikům meziročně stoupl o tři procenta, objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl o 4,9 procenta.     

„Data z bankovní statistiky opět zapadají do rámce rostoucí ekonomiky. Zájem domácností i podniků o nové úvěry dále pokračuje. Domácnosti čerpaly nové úvěry v historicky rekordním objemu především díky zájmu o hypotéky,“ komentovala čísla hlavní ekonomka asociace Eva Zamrazilová.     

Sazby hypoték se v březnu propadaly po čtrnácté v řadě

Poptávku klientů o nové hypotéky podporuje podle ní příznivá nabídka úrokových sazeb, která své dno stále ještě hledá. Nové bydlení povzbuzuje i oživení úvěrů na spotřebu či leasing, jimiž klienti mohou financovat nákup automobilů a zařízení domácností. Vysoký zájem o nové úvěry všech typů je spojen s vysokou důvěrou spotřebitelů v budoucí hospodářský vývoj, dodala.     

Podnikatelé ovšem nezůstávají pozadu. Podniková sféra během března čerpala nové úvěry za 52,7 miliardy Kč, což znamenalo meziroční vzestup o 17,2 procenta. Podniky mohly v březnu čerpat nové úvěry za průměrnou sazbu dvě procenta. Masivní zájem o nové úvěry se promítá do celkového stavu úvěrů čerpaných podnikovou sférou, který ke konci března stoupl o tři procenta. To dává vysokou pravděpodobnost, že se naplní prognóza ČBA očekávající průměrný růst objemu úvěrů podnikové sféře o čtyři procenta, upozornila Zamrazilová.     

V březnu dále mírně klesl podíl úvěrů se selháním u úvěrů na bydlení, u úvěrů na spotřebu však stále zůstává řádově podstatně vyšší a prakticky se nemění. U spotřebitelských úvěrů činil ke konci března podíl úvěrů se selháním 11,6 procenta, u úvěrů z kreditních karet 13,5 procenta.     

Zadluženost podnikové sféry u bank činila ke konci prvního čtvrtletí 884,5 miliardy Kč. Dominantní část nových úvěrů opět činily velké úvěry nad 30 milionů Kč, které v úhrnu činily 44,1 miliardy korun. 

Newsletter