Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Odvolací soud projedná Rittigovu žalobu kvůli solárnímu byznysu

Vrchní soud v Praze dnes projedná žalobu lobbisty Iva Rittiga na českou pobočku Transparency International (TIC). Podnikatel požaduje veřejnou omluvu a 100.000 korun za tvrzení, že stál za byznysem se solárními elektrárnami. Pražský městský soud žalobu zamítl, Rittig se ale odvolal.

Žaloba na ochranu osobnosti směřuje proti televiznímu výroku šéfa TIC Davida Ondráčky, který v Otázkách Václava Moravce uvedl, že Rittig „figuruje ve fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů“. Lobbista tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok je tedy podle něj nepravdivý a vyvolává dojem, že je Rittig do kauzy s kriminálním podtextem zapleten.

O Rittigově možném podílu na transakci, při níž polostátní energetická společnost ČEZ odkoupila za pět miliard korun solární elektrárny u Ralska a Mimoně od neprůhledné Amun.Re, v minulosti spekulovala i média. Podle kritiků byl obchod pro ČEZ nevýhodný.

Pražský městský soud před dvěma lety konstatoval, že televizní diskuse se Rittiga dotýkala jen okrajově a nezasáhla do jeho osobnostních práv. Soud má navíc za to, že rozborem složité struktury Amun.Re se podařilo prokázat pravdivost tvrzení, že Rittig v kauze nějakým způsobem figuroval.

Newsletter