Operátoři čekají růst zájmu o roaming o desítky procent

Zájem o mobilní volání a posílání dat Čechy v zahraničí letos vzroste o desítky procent. Důvodem je výrazný pokles cen. Loni vzrostl počet roamingových hovorů o desetinu až čtvrtinu a datový provoz o více než polovinu. Vyplývá to z informací operátorů.

Operátoři na základě nařízení EU snížili od konce dubna ceny volání v zemích EU na úroveň domácích hovorů. Ke každé minutě hovoru či megabytu dat si účtují přirážku 1,60 až 1,66 Kč, poplatek za jednu odeslanou SMS je mezi 65 a 67 haléři.

Firmy tarify, které platí pro EU, doplnily dalšími novinkami. T-Mobile nabídl tři nové datové balíčky se 40, 200 a 500 MB za 49 až 399 Kč. Nahradil jimi starší nabídku Internet v zahraničí na den.

U O2 je od 1. července součástí tarifu Volání bez hranic cestovní pojištění v mobilu. Bezplatné cestovní pojištění se po jednoduché jednorázové objednávce automaticky aktivuje pokaždé, když se telefon přihlásí do zahraniční sítě. Není tak třeba ho sjednávat před každou cestou. Cestovní pojištění bude platné ve všech zemích, kde má O2 roamingového partnera, a to bez cenového rozdílu.

Vodafone nově nabízí roamingový balíček na sedm dní za 300 Kč. Uživatelé tak mohou v rámci neomezených tarifů Red v zahraničí volat a posílat SMS bez omezení a stahovat až 100 MB dat denně. Balíček roaming na den vyjde na 69 korun.

Virtuální operátor SAZKAmobil přišel na začátku dubna se snížením cen roamingu až o 50 procent. Odchozí hovor s předplacenou kartou vyjde na tři Kč za minutu, pro tarifní zákazníky na 2,20 Kč.

Od 15. června 2017 mají být v celé Evropské unii roamingové poplatky zrušeny. Evropská komise začala ceny za volání v zahraničí snižovat v roce 2007. V Česku je více než 14 milionů aktivních mobilních čísel.

Newsletter