Osborne v britském parlamentu varoval před odchodem z EU

Britská vláda se prozatím příliš nevěnuje plánům na postup v případě, že voliči v červnovém referendu rozhodnou o odchodu Londýna z Evropské unie. Dnes to podle agentury Reuters v parlamentu prohlásil britský ministr financí George Osborne. Varoval také, že britský parlament se v případě ukončení unijního členství bude celé roky zabývat jen odlukou zákonů od evropských směrnic. Rovněž řekl, že země bude po odchodu z EU vystavena možným krizím v platební bilanci a v bankovním sektoru.

„Můžeme čelit velmi těžké a obtížné situaci, kvůli které může kvůli možné krizi v platební bilanci zahraničního obchodu velmi výrazně zchudnout,“ řekl poslancům Osborne. Guvernér britské centrální banky Bank of England (BoE) Mark Carney nedávno řekl, že již nynější pochybnosti o unijní budoucnosti Británie jsou zkouškou laskavosti cizinců, kteří financují vysoký účetní deficit.

V debatě s poslanci Osborne řekl, že vláda se alternativními plány pro případ odchodu z EU zabývá jen omezeně a v rozsahu okamžitých problémů finanční stability. Řekl také, že britské ne unijnímu členství zavalí parlament prací na odluce. „Pokud budeme hlasovat pro odchod z Evropské unie, parlament nebude mnoho a mnoho příštích let dělat nic jiného,“ dodal.

Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Podle šetření společnosti ICM ze začátku května by pro vystoupení Británie hlasovalo 46 procent dotázaných, pro setrvání 43 procent. Jedenáct procent dotázaných se ještě nerozhodlo. Jiné průzkumy naopak naznačují mírnou převahu stoupenců setrvání v EU.

Newsletter