Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

OSN: Bojovníci FARC mají brzy začít skládat zbraně

Rebelové organizace FARC, s níž kolumbijská vláda loni uzavřela mírovou dohodu, mají začít v příštích týdnech skládat zbraně a všechny je odevzdat do začátku června. Sdělil to ve středu večer (dnes ráno SEČ) v New Yorku emisar OSN pro tuto latinskoamerickou zemi Jean Arnault. Vláda i organizace podle něj mají vůli to tak uskutečnit.

Radě bezpečnosti OSN řekl, že v prvé řadě se v souladu s dohodou musí nyní vybudovat 26 táborů OSN, kam asi 5700 bojovníků FARC bude moci postupně přijít zbraně odevzdat. Emisar potvrdil, že na odzbrojení bude dohlížet 350 ze 450 pozorovatelů OSN, kteří v Kolumbii působí.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána loni v září po čtyřletých jednáních v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům se nelíbilo zejména to, že se povstalci budou moci účastnit politického života. V listopadu se dojednala nová dohoda, kterou už schvaloval jen parlament.

Newsletter