Pád ruského letu na Sinaji nikdo nepřežil . Rusko odmítá sestřelení IS

Ruské civilní letadlo s 224 lidmi na palubě se dnes zřítilo v centrální části Sinajského poloostrova, neštěstí nikdo nepřežil. Letadlo spadlo krátce poté, co vzlétlo z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch na jihu poloostrova a zamířilo do Ruska. Podle egyptských a ruských úřadů šlo o charterový let s 217 cestujícími, včetně 17 dětí, a sedmi členy posádky. V Rusku byl na neděli vyhlášen státní smutek. Za možnou příčinu katastrofy egyptští odborníci uvádějí technickou závadu stroje. Přívrženci Islámského státu tvrdí, že letoun sestřelili, ruské ministerstvo dopravy to ale odmítlo.

Postiženým letounem je Airbus A321, který provozovala ruská letecká společnost Kogalymavia, známá též jako Metrojet. Stroj mířil do Petrohradu. Cestující kromě 17 dětí tvořilo 138 žen a 62 mužů. Mezi cestujícími byli tři Ukrajinci a 214 ruských občanů, upřesnila egyptská vláda.

„Bohužel, všichni cestující letu 9268 společnosti Kogalymavia z Šarm aš-Šajchu do Petrohradu jsou mrtví,“ oznámila odpoledne podle AFP ruská ambasáda v Egyptě. Podle egyptských lékařských a bezpečnostních zdrojů všichni lidé na palubě zahynuli, uvedly agentury Reuters a AP.

Příčina neštěstí letu KGL-9268 v hornaté oblasti jižně od města Aríš není dosud známa. Záchranáři ale již našli v troskách takzvanou černou skříňku s údaji o letu stroje.

Egyptské bezpečnostní zdroje podle Reuters na základě prvních poznatků soudí, že pád stroje nejspíš způsobila nějaká technická závada. Letoun podle nich padal kolmo k zemi. Egyptská odnož Islámského státu podle AFP a Reuters na síti Twitter tvrdí, že ruské letadlo sestřelila v reakci na ruskou intervenci v Sýrii. Zprávu ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

„V různých médiích se objevují rozmanité informace o tom, že ruské dopravní letadlo bylo údajně sestřeleno protiletadlovou raketou vypálenou teroristy. Tuto informaci není možné považovat za správnou,“ citoval Interfax ruského ministra dopravy Maxima Sokolova.

Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nic nenasvědčuje tomu, že letoun byl sestřelen. Podobné obavy vyvolává skutečnost, že na Sinaji působí islámští radikálové včetně skupin napojených na Islámský stát. Islamisté zde v posledních měsících zabili stovky egyptských vojáků či policistů a útočili i na další cíle. Žádné civilní letadlo zde ale nikdy nesestřelili.

IS ve svém prohlášení neuvedl, jakým způsobem letadlo zničil. V regionu jsou sice k dispozici střely země-vzduch odpalované z ručních přenosných zařízení. Jejich použití ale odborníci vylučují, neboť letadlo letělo ve výšce 9450 metrů, což je výrazně mimo dosah takto odpálených střel.

Společnost Kogalymavia uvedla, že není důvod vidět za pádem letounu nějakou lidskou chybu. Mluvčí společnosti sdělila, že pilot byl velmi zkušený a že letoun nedávno prošel celkovým servisem.

Interfax s odvoláním na portál Flightradar24 napsal, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl z asi 9000 metrů na výšku 1500 metrů.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby do Egypty byly neprodleně vyslány týmy ruských záchranářů a vyšetřovatelů. Vyhlásil také na neděli den státního smutku. Ruské úřady podle něj rovněž musí poskytnout rodinám postižených maximální pomoc. Pomoc Egyptu nabídl Izrael.

„Letoun se po pádu rozlomil na dvě části. Jednu malou s ocasem stroje, která shořela, a jednu větší, která vrazila do skály,“ řekl Reuters jeden ze záchranářů. Ti zprvu věřili, že mohou někoho najít živého, protože někteří z nich po příjezdu prý zaslechli z trosek sténání a hlasy.

Airbus společnosti Kogalymavia odletěl z letoviska v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal plánovaný kontakt s Larnakou na Kypru a zmizel z radarových monitorů, sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu.

TASS s odvoláním na káhirské letiště uvedl, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila technické problémy. Stroj zmizel z radarů po asi 23 minutách letu. Byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů.

Káhira ihned vytvořila krizový štáb, který se neštěstím zabývá. Na místo dopadu, jehož nalezení ztěžovalo špatné počasí v oblasti, úřady vyslaly početné záchranné týmy včetně 45 sanitních vozů. Na místo neštěstí zamířil i egyptský premiér Šaríf Ismáíl s několika ministry.

Už v lednu 2004 se nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch zřítilo charterové letadlo Boeing 737 egyptské soukromé letecké společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.

Newsletter