Panama se kaje? Přislíbila větší spolupráci

Panama přislíbila mezinárodnímu společenství jednání o výměně informací o podezřelých finančních praktikách. Panamská viceprezidentka dnes v rozhovoru s agenturou AFP řekla, že země „prohloubí dialog“ o možném sdílení údajů týkajících se možných daňových úniků. Středoamerická země, jejíž pověst výrazně zasáhlo zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů, už ve středu oznámila, že ustaví nezávislou komisi na prověření praktik ve svém finančním sektoru.

Viceprezidentka a ministryně zahraničí Isabel De Saint Malová uvedla, že její země bude více spolupracovat s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), s jejímž generálním tajemníkem Ángelem Gurríou o důsledcích aféry jednala. Organizace sdružuje více než tři desítky zemí včetně Česka.

Panama se ocitla pod tlakem ze zahraničí poté, co vlády celého světa začaly vyšetřovat možné finanční machinace bohatých a mocných lidí zahrnutých v úniku více než 11,5 milionu takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers).

Země již ve středu zareagovala na úniky informací z databáze panamské právní firmy Mossack Fonseca o utajených převodech peněz do daňových rájů oznámením o vytvoření zmíněné komise. V té budou podle prezidenta Juana Carlose Varely zastoupeni domácí i zahraniční experti.

„Panamská vláda prostřednictvím svého ministerstva zahraničí vytvoří nezávislou komisi domácích a zahraničních expertů…, aby zhodnotila naše současné praktiky a navrhla přijetí opatření, která budeme sdílet s dalšími zeměmi světa s cílem posílit transparentnost finančních a právních systémů,“ řekl v televizi Varela, který rovněž zdůraznil ochotu ke spolupráci s dalšími státy.

V kauze se objevila jména řady prominentních klientů. Služeb panamské kanceláře využívali například lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, již zesnulého otce britského premiéra Davida Camerona, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. V kauze figurují například i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar.

Newsletter