„Pasy“ pro podnikání využívá víc firem z EU v Británii než naopak

Práva volně operovat v Británii využívá podstatně více společností finančních služeb z Evropské unie než britských finančních firem v zemích EU. Plyne to z údajů britského úřadu pro finanční regulaci (FCA), které dnes zveřejnil výbor britského parlamentu. Britské finanční firmy zato potřebují mnohem více takzvaných „pasů“ na jednotlivé aktivity, protože bývají podstatně větší než evropské firmy podnikající v Británii.

Británie díky koncentraci finančních služeb v londýnské City vede s EU v tomto sektoru značný obchodní přebytek. To vyvolává mezi finančními společnostmi se sídlem ve Spojeném království obavy z toho, že jim některé země EU začnou po odchodu země z EU omezovat přístup na své trhy, aby získaly obchody pro sebe. Taková přání byla slyšet od politiků ve Francii, Německu nebo Lucembursku.

Podle údajů FCA používá takzvaný „passporting“ k provozování služeb v zemích EU 5476 firem se sídlem v Británii. V Británii naproti tomu volně prodává své služby 8008 evropských firem. Zatímco ale britské firmy využívají celkem přes 336.000 jednotlivých „pasů“, evropské firmy jich používají pro Británii jen asi 23.500.

Britský ministr financí Philip Hammond varoval některé ambiciózní evropské země, které by se po „brexitu“ pokoušely stahovat finanční služby z Británie k sobě, že to evropské firmy naopak poškodí. Evropské finanční podniky se opírají o Londýn jako o globální finanční centrum a kdyby jim to evropské země chtěly ztěžovat, tyto firmy se podle něj raději přesunou do New Yorku nebo Asie.

Šéf německé centrální banky Jens Weidmann v pondělí řekl, že pokud Británie v rámci odchodu z EU opustí rovněž Evropský hospodářský prostor (EHS), ztratí finanční instituce sídlící ve Spojeném království práva „passportingu“. Díky nim banky regulované v Británii nemusejí žádat o licence v jednotlivých členských zemích EU. Ratingová agentura Moody‘s ale uvedla, že ztráta tohoto práva by na banky v Británii měla pouze „mírný“ dopad.

Newsletter