Člen bankovní rady ČNB Nidetzký je přesvědčen o růstu sazeb se signálem netolerování vyšší inflace, jeho kolega Benda vidí jako první příležitost ke zvýšení červen, guvernér Rusnok počítá se zvýšením kolem poloviny roku Koruna na komentáře v podstatě nereaguje a obchoduje se dále kolem 25,45 za euro.

Philips nabídne na burze akcie své divize osvětlení

Nizozemská společnost Philips hodlá oddělit svoji divizi osvětlení do samostatné firmy a nabídnout její akcie na burze. Divize je největším výrobcem osvětlení na světě a analytici odhadují, že její hodnota je kolem pěti miliard eur (135,2 miliardy Kč).

Generální ředitel Frans van Houten uvedl, že osamostatnění divize Philips Lighting je historickým rozhodnutím. Philips původně začínal v roce 1891 výrobou žárovek, nyní je diverzifikovanou technologickou společností a výrobcem zdravotnického vybavení, které mimo jiné pomáhá nemocnicím analyzovat klinická data a pacientům monitorovat zdraví a výživu na chytrých telefonech.

Philips hledal pro divizi osvětlení posledních půl roku kupce, nakonec však dal přednost nabídce akcií na burze. Prodat chce nejméně 25 procent akcií. Zbývající podíl pak hodlá firma prodat v příštích letech. Nabídka by se měla uskutečnit na burze Euronext v Amsterodamu, přesné načasování bude záviset na podmínkách na trhu, dodala firma.

Philips Lighting má silnou pozici na trhu osvětlení LED, které má nyní na celkových tržbách divize zhruba poloviční podíl. Provozní zisk divize loni činil 331 milionů eur a tržby 7,47 miliardy eur. Jako samostatná firma bude mít divize dluh 950 milionů eur, napsala agentura Reuters.

Newsletter