Photon Energy loni rostl provozní zisk, příjmy zůstaly na stejné úrovni

Společnost Photon Energy, globální hráč v solární energetice, zveřejnila svoji auditovanou výroční zprávu za rok 2016. V něm firma podnikla kroky nutné pro dlouhodobé zajištění pozice na evropském i globálním solárním trhu.

Photon Energy se loni stala největším českým poskytovatelem služeb servisu fotovoltaických elektráren, zatímco v Austrálii postavila další střešní elektrárny a představila projekty v rozvoji s celkovou kapacitou 34 MWp. V závěrečném kvartálu roku navíc společnost oslovila tuzemské investory, když kromě zalistování akcií na burze emitovala 6procentní dluhopis.

„Podařilo se nám zvýšit provozní zisk přesto, že příjmy zůstaly na stejné úrovni. Potvrdili jsme tím pozitivní trend, který trvá od roku 2013,“ uvedl generální ředitel Georg Hotar.

Loňský rok byl pro Photon Energy dosud nejlepším v historii s ohledem na růst portfolia zákazníků v oblasti provozu a údržby solárních elektráren. Celosvětově si společnost v uplynulém roce připsala v oblasti O&M nových 45 MWp, včetně dosud největšího kontraktu na 28,5 MWp pro jednoho z největších českých nezávislých producentů elektřiny, společnost Energy 21. V prosinci 2016 Photon Energy díky novým smlouvám překročila na tuzemském trhu hranici 100 MWp, začátkem roku 2017 pak v celosvětovém měřítku čerstvě pokořila milník 200 MWp. Elektrárny ve vlastnictví Photon Energy kromě toho vyrobily více než 26 GWh čisté energie.

V Austrálii Photon Energy loni stavěla nebo připojila čtyři větší střešní elektrárny. Na podzim představila veřejnosti projekty na výstavbu dvou velkých solárních parků s celkovým výkonem 34 MWp, jehož výstavbu chce financovat z výnosu 6procentního dluhopisu.

„V letošním roce očekáváme další růst v oblasti servisu a správy solárních elektráren v Evropě, kromě toho chceme dál stavět elektrárny pro externí klienty a vlastní portfolio,“ uvedl Hotar.

Celkové výnosy společnosti za rok 2016 ve výši 13,09 milionu eur zůstaly oproti předchozímu roku stabilní (13,32 mil. eur), zatímco na úrovních provozního zisku EBITDA a EBIT společnost dosáhla meziročního růstu o 6,6 % na úroveň 6,6 mil. eur, respektive o 15,6 % na 1,29 mil. eur. Celkový výsledek za rok 2016, jímž je čistá ztráta 2,01 mil. eur (ve srovnání se ztrátou 0,76 mil. eur v roce 2015), je přičítán mimo jiné výraznému pozitivnímu přecenění derivátů.

V roce 2016 byla společnost aktivní také na kapitálovém trhu. „V loňském roce jsme ve dvou důležitých krocích nabídli investorům možnost investovat do naší společnosti a tím se podílet na celosvětovém boomu solárního průmyslu,“ uvedl CEO Georg Hotar.

V říjnu Photon Energy dokončila proces duálního listingu, čímž se její akcie začaly obchodovat mimo varšavského trhu také na Burze cenných papírů Praha. Pozitiva tohoto kroku společnost využila v listopadu v dalším, jímž byla emise korporátního dluhopisu na český trh s ročním úrokem 6 procent. Dluhopis se splatností 7 let je cílený na investory všech velikostí portfolií a mimo atraktivního výnosu nabízí také výhodu měsíčních splátek kupónů a každodenní likvidity; je totiž obchodovatelný na BCPP. Prostředky získané prodejem dluhopisů o nominální hodnotě 30 000 Kč jsou především určeny k financování velkých australských projektů.

Newsletter