Platební morálka firem se po dvou letech přestala zlepšovat

Platební morálka českých firem se po dvou letech přestala zlepšovat. Zatímco první kvartál roku 2015 byl z hlediska platební morálky stále ještě lepší než stejné období loni, od druhého čtvrtletí se platební morálka podniků mírně zhoršila. V celoročním měřítku se očekává selhání 5,5 až šesti procent odběratelů. Vyplývá to z indexu platební morálky úvěrové pojišťovny KUPEG, lídra českého trhu komerčního úvěrového pojištění.

„Konec dalšího zlepšování platební morálky v České republice pravděpodobně souvisí s turbulentnějším prostředím globální ekonomiky, které se na nás přenáší s mírným zpožděním,“ komentoval výsledky indexu generální ředitel KUPEG úvěrové pojišťovny Michal Veselý.

Skupina Credendo, jejíž součástí je KUPEG, od počátku roku eviduje rostoucí počet selhání u odběratelů v zemích postižených jak propadem cen komodit, tak i dalšími makroekonomickými potížemi. To se týká především Číny, Ruska, Brazílie a Saudské Arábie. „Tyto problémy se pomalu přelévají k našim obchodním partnerům. Například Německo, kde míra selhání byla pětinová proti Česku (1,1 procenta odběratelů), se letos zhoršilo a selhání očekáváme u 1,8 procenta odběratelů. Německé podniky stále zůstávají velmi solidními partnery, ale už ne tak jako dřív,“ dodal Veselý.

Nejvyšší míru platebních selhání eviduje letos KUPEG v Polsku, Kazachstánu, Brazílii, Řecku, Mexiku a Rusku.

KUPEG v loňském roce pojistil pohledávky za 197 miliard Kč. Ty exportní činily 46 procent, pojišťovna tedy pojistila 2,6 procenta českého vývozu.

Newsletter