Po brexitu nemá ČR důvod zrychlovat s eurem, míní Sobotka

Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unii. Novinářům to dnes při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

Reakcí na čtvrteční britské hlasování bylo v části především starších členů Evropské unie zesílené volání po další evropské integraci, včetně užšího propojení v měnové unii. Británie je nejvýznamnější ekonomikou EU, která euro nepoužívá.

„Nikdo nikoho do ničeho nebude tlačit,“ poznamenal dnes Sobotka. Prahu podle něj bude rozhodně zajímat další vývoj eurozóny a Česko nemá zájem na vzniku „propastí a příkopů“ mezi členy. Zájmem ČR je podle premiéra udržovat kontakt mezi státy eurozóny a těmi, kdo eurem neplatí.

Česko zatím podmínky pro přijetí eura ani neplní, připomněla Evropská komise naposledy počátkem měsíce. Země stále není součástí systému směnných kurzů označovaného jako ERM II, v němž musí být před zavedením eura nejméně dva roky. Komise poukázala také na to, že české zákony týkající se centrální banky a její nezávislosti nejsou plně v souladu s evropským právem.

Newsletter