Podíl EU na zahraničním obchodu Británie v minulých letech klesl

Evropská unie je jako celek zdaleka největším obchodním partnerem Británie. Podíl EU na celkovém britském zahraničním obchodu se však v uplynulých deseti letech snížil. Nejvýznamnějším obchodním partnerem Británie v EU je Německo.

V loňském roce vyvezla Británie do ostatních členských zemí EU zboží a služby v hodnotě 223 miliard liber (7,7 bilionu Kč). Podíl EU na celkovém exportu Británie tak loni činil necelých 44 procent, zatímco v roce 2005 dosahoval 52 procent, vyplývá z údajů britského statistického úřadu.

Britský export samotného zboží bez zahrnutí služeb do EU v loňském roce klesl o osm procent na šestileté minimum 134 miliard liber. Vývoz britského zboží mimo EU přitom stoupl o více než dvě procenta na 151 miliard liber.

Největší část z britského exportu zboží do EU loni směřovala do Německa, za kterým následovaly Francie a Nizozemsko. Británie do Německa podle vládních údajů vyváží především fosilní paliva, strojírenská zařízení, automobily a automobilové součástky, letadla, elektrická zařízení a farmaceutické výrobky. Větším exportním trhem než Německo jsou pro Británii v globálním měřítku pouze Spojené státy.

Hodnota dovozu zboží a služeb z EU do Británie loni dosáhla 291 miliard liber (deset bilionů Kč), což odpovídalo zhruba 53 procentům celkového britského importu. V roce 2005 přitom tento podíl dosahoval téměř 57 procent. Největším unijním exportérem zboží do Británie loni bylo Německo následované Nizozemskem a Francií.

Británie za loňský rok vykázala v obchodovaní s ostatními členskými zeměmi EU schodek 68 miliard liber. V obchodování se zeměmi mimo EU přitom dosáhla přebytku 31 miliard liber. Celkový deficit britského zahraničního obchodu tak činil 37 miliard liber.

Skutečnost, že Británie nakupuje v ostatních členských zemích EU více zboží, než tyto země nakupují v Británii, podle britských euroskeptiků ukazuje, že zbytek Evropy potřebuje Británii více, než je tomu naopak. Británie podporuje ekonomiku kontinentální Evropy nákupem francouzských vín, německých automobilů, španělské zeleniny či italského oblečení, napsal britský list Daily Mail.

Další britský list The Independent nicméně upozorňuje, že britský export do EU odpovídá zhruba 13 procentům hrubého domácího produktu Británie, zatímco pro EU představuje vývoz do Británie pouze tři procenta HDP. To podle listu znamená, že Británie potřebuje EU více než unie Británii.

Britské ministerstvo financí odhaduje, že objem britského zahraničního obchodu by v důsledku případného odchodu země z Evropské unie mohl klesnout o devět až 24 procent, a to v závislosti na tom, na jakém obchodním vztahu by se Londýn s Bruselem následně dohodl. Britové budou o vystoupení z EU, tedy o takzvaném brexitu, rozhodovat v referendu 23. června.

„EU nefunguje. Eurozóna se hroutí, miliony lidí jsou bez práce a výkonnost evropských ekonomik výrazně pokulhává. To znamená, že evropské země od nás kupují méně zboží, než kdykoliv dříve, protože více obchodujeme se zbytkem světa,“ uvedl minulý měsíc předák kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie Matthew Elliott. „Pokud zvolíme odchod z EU, budeme schopni získat zpět kontrolu nad svým obchodem a uzavírat dohody s rostoucími ekonomikami namísto nynějšího spoutání s upadajícími ekonomikami Evropy,“ dodal.

Zastánci setrvání Británie v EU však varují před vznikem obchodních bariér v případě odchodu. Ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo nedávno prohlásil, že případný odchod Británie z EU bude stát britské spotřebitele devět miliard liber ročně kvůli dodatečným dovozním clům. Vývoz z Británie pak podle něj bude zatížen novými cly v zahraničí ve výši zhruba 5,5 miliardy liber.

Newsletter