Pojišťovny evidují pokles počtu krádeží aut až o desítky procent

Pojišťovny zaznamenaly loni pokles počtu krádeží automobilů až o několik desítek procent. Nejvíce krádeží je stále v Praze a velkých městech. Nejčastěji se nyní kradou starší vozidla kvůli rozprodání na náhradní díly, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Zatímco v roce 2014 nahlásilo pojišťovně Allianz krádež vozu přes 600 klientů, loni nepříjemné překvapení čekalo na 396 lidí. Krádeže vozidel klientů Allianz tak meziročně klesly více než o třetinu, uvedla analytička Allianz Zuzana Daněčková.

České pojišťovně předloni klienti nahlásili 745 ukradených vozů, loni zhruba 650 odcizených aut, řekla ČTK mluvčí ČP Ivana Buriánková. V minulosti se zloději zaměřovali spíše na novější vozy, v posledních letech se však zájem zlodějů začíná obracet na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Vedle značek, jež jsou ve vozovém parku zastoupeny nejhojněji, se zloději zajímali i o exotičtější auta, jako Porsche, Jeep či Land Rover, likvidátoři evidují i krádež dvouletého luxusního Maserati.

Generali loni nahlásili klienti 350 odcizených vozidel, meziročně jde o pokles o pětinu. U České podnikatelské pojišťovny mezi odcizenými vozidly figurují na prvním místě auta značky Škoda, které tvoří téměř polovinu případů. Na druhém místě jsou vozidla značky Volkswagen a na třetím Ford. V roce 2015 dosáhlo průměrné pojistné plnění za jedno odcizené vozidlo částky 150.000 korun, uvedla mluvčí pojišťovny Renata Svobodová.

Mezi dlouhodobě nejrizikovější oblasti pro krádeže aut patří velká města a jejich okolí.

Newsletter