Pokles ruské ekonomiky v květnu zrychlil na téměř pět procent

Meziroční pokles ruské ekonomiky v květnu zrychlil na 4,9 procenta z dubnových 4,2 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo hospodářského rozvoje. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ruský statistický úřad v polovině června oznámil, že hrubý domácí produkt Ruska se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 2,2 procenta. Ministerstvo hospodářského rozvoje koncem května předpovědělo, že v celém letošním roce ekonomika klesne o 2,8 procenta po loňském růstu o 0,6 procenta. V příštím roce však očekává návrat k růstu, jenž by měl dosáhnout 2,3 procenta.

Ruská centrální banka se tento měsíc rozhodla podpořit domácí ekonomiku snížením základní úrokové sazby o jeden procentní bod na 11,5 procenta. Banka letos úroky snížila již potřetí, základní sazbu tak zredukovala celkem o čtyři procentní body.

Newsletter