Policie chce více využívat drony, třeba při pátrání po pohřešovaných

Vláda dnes schválila materiál ministerstva vnitra, který definuje přístup Policie ČR k bezpilotním leteckým prostředkům, tzv. dronům. Materiál vyhodnocuje možnosti jejich využívání a současně definuje možná bezpečnostní rizika, která jejich volné využívání může přinášet.  

Materiál reaguje na skutečnost, že v poslední době došlo k rychlému vývoji technologií i k větší dostupnosti dronů. Policie ČR počítá s tím, že drony lze využít např. pro pátrání po pohřešovaných osobách v těžko přístupném terénu, monitorování bezpečnostních opatření, dokumentaci při požárech a dalších živelních pohromách nebo např. při pyrotechnickém průzkumu. V této souvislosti je připravena k podpisu dohoda mezi ministerstvy vnitra a dopravy o provozování policejních dronů.

K plnění těchto účelů by měla vzniknout čtyři nová stanoviště Letecké služby Policie ČR, konkrétně v Praze by mělo stanoviště zahájit provoz v první polovině roku 2018, v roce 2019 by podobné základny měly začít fungovat v Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Celkem by policie měla pracovat s 20 základními drony pro podporu při běžných činnostech a sedmi tzv. sofistikovanými drony. Vzniknout by pak mělo 28 nových specializovaných míst.

Současně policie také kvůli možnému zneužití dronů k trestné činnosti připraví vznik ad hoc skupiny z pracovníků Ochranné služby, Pyrotechnické služby nebo Útvaru zvláštních činností, která bude ochranu před zneužitím dronů systematicky řešit.

Newsletter