Policie zasahuje ve slovenské jaderné elektrárně Mochovce, kvůli dodavatelům

AKTUALIZOVÁNO – Slovenská policie dnes provedla v jaderné elektrárně Mochovce razii, která souvisí s dokončením třetího a čtvrtého bloku této elektrárny. S odvoláním na vyjádření policie to napsal portál Aktuality.sk. Podle listu Sme se policejní zátah týká jedné z bývalých dodavatelských firem dostavby dvou jaderných bloků. Na dokončení elektrárny na jihu Slovenska se podílí také plzeňská Škoda JS.

„Akce souvisí se zajišťováním účetních dokladů. Potřebujeme prověřit dodavatelské vztahy při dostavbě Mochovců,“ uvedl portálu Aktuality.sk policejní prezident Tibor Gašpar.

Podle portálu se zátah policie zřejmě netýká přímo vlastníka jaderné elektrárny a největšího výrobce elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne (SE). Razie by měly probíhat i na jiných místech země.

Dostavba elektrárny v Mochovcích nabrala oproti původnímu harmonogramu skluz a také bude mnohem dražší, než se dříve čekalo.

Slovenská policie v minulosti provedla razie i v samotném podniku SE a kvůli podezřením z různých trestných činů obvinila několik osob. Vyšetřování se týkalo například největší slovenské vodní elektrárny v Gabčíkovu, kterou SE dostaly v souvislosti s privatizací podniku do pronájmu a jejíž provoz loni po rozhodnutí soudu o neplatnosti nájemní smlouvy převzal stát.

Italský koncern Enel se loni dohodl na prodeji svého 66procentního podílu v SE do vlastnictví Energetického a průmyslového holdingu. Hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard Kč).

Newsletter