Dolar smazal zisky v dolarovém indexu i proti euru. K silnější společné měně přispěla například německá čísla o inflaci, která meziročně překonala konsensus trhu. Měny regionu postupně obrací do zisku. Koruna se obchoduje zpět pod 26,10 za euro.

Policisté ukončili dvoudenní cvičení na česko-německé hranici

Policisté ve středu ukončili dvoudenní cvičení na hranicích s Německem, během něhož zjistili 45 přestupků, objevili tři osoby v celostátním pátrání a dvěma lidem odepřeli vstup na území České republiky. V prvním čtvrtletí příštího roku je v plánu další cvičení zaměřené na migraci, tentokrát na hranicích s Polskem, informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Cílem cvičení bylo ověřit připravenost české policie na případný masivní příchod uprchlíků do České republiky. Zapojilo se do něj 300 policistů, kteří zavedli na 16 přechodech na česko-německé hranici namátkové kontroly. Akce se uskutečnila v pěti krajích – Plzeňském, Ústeckém, Jihočeském, Karlovarském a Libereckém kraji. Na bývalém hraničním přechodu v Petrovicích policisté cvičně zřídili registrační místo pro běžence, aby za pomocí figurantů ověřili funkčnost systému pro případ příchodu velkého počtu lidí k českým hranicím.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek poznamenal, že cvičení se odehrálo i v noci a za nepříznivého počasí, což odhalilo některé slabiny. „Ukázalo se, že na některých místech není zcela vhodná infrastruktura z hlediska bezpečnosti službu konajících policistů i kontrolovaných osob,“ dodal.

„Policie si v reálných podmínkách vyzkoušela, v jakém čase je schopna zmobilizovat veškeré síly a prostředky, zajistit informovanost příslušných orgánů veřejné správy a samosprávy, zahraničních partnerů a samozřejmě i veřejnosti,“ uvedla Rendlová. Policisté si vyzkoušeli vybudování zázemí pro provádění kontrol, potřebného dopravního značení, zátarasů nebo osvětlení.

České ozbrojené složky loni a letos nacvičovaly ochranu hranic několikrát. Česká republika zatím není vyhledávaným cílem uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky. Za prvních devět měsíců letošního roku odhalila v Česku 4146 nelegálně pobývajících cizinců, což bylo o 3055 méně než ve stejném období roku 2014. Nejčastěji byli v tuzemsku nelegálně občané Ukrajiny.

Newsletter