Polský koncern PGNiG zřídí v Londýně pobočku pro obchod s plynem

Polská plynárenská skupina PGNiG si bez ohledu na rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie zřídí v Londýně pobočku pro obchodování na mezinárodních trzích a nákupy zkapalněného zemního plynu (LNG). Londýnská kancelář se otevře v lednu příštího roku, sdělila dnes firma.

„Potvrzujeme své rozhodnutí zřídit v Londýně obchodní kancelář,“ uvedla PGNiG, kterou ovládá polský stát. „Budeme nakupovat LNG za konkurenceschopné ceny…, začneme ale také obchodovat na světových trzích. Proto také zakládáme kancelář v Londýně, evropském centru obchodování s touto komoditou,“ dodala firma, kterou citovala agentura Reuters.

Odchod Británie z EU nutí řadu zahraničních firem a bank působících v Británii zvažovat dopady takzvaného brexitu na jejich tamní aktivity.

Polsko tento měsíc v baltském přístavu Svinoústí otevřelo svůj první terminál na dovoz LNG, jedno z největších zařízení tohoto druhu v Evropě, které bude moci dovážet plyn prakticky odkudkoli. Počáteční roční kapacita terminálu bude pět miliard krychlových metrů, což představuje asi třetinu polské spotřeby plynu. V příštích letech by se mohla kapacita zvýšit až na 7,5 miliardy metrů krychlových.

Terminál tak podstatně sníží závislost Polska na plynu z Ruska, odkud Polsko v současnosti dováží zhruba 40 procent své spotřeby.

Newsletter