Poptávka po stříbru loni rekordní, stoupla na 1,17 mld. troyských uncí

Celosvětová poptávka po stříbru loni stoupla o tři procenta na rekordních 1,17 miliardy troyských uncí (36,4 milionu kg). Zájem o stříbro podpořil nákup mincí a prutů, šperků a poptávka od fotovoltaického sektoru, které vyrovnaly slabší poptávku z průmyslu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Silver Institut.

Spotřeba stříbra v průmyslu, která má na celkové poptávce více než poloviční podíl, loni klesla o čtyři procenta. Poptávka po stříbru od fotovoltaického sektoru stoupla o 23 procent, hlavně díky vysokému růstu v Číně. Investice do stříbra, včetně stříbrných mincí a prutů, stouply o 16 procent a ocitly se blízko rekordu.

Průměrná cena stříbra se loni podle zprávy snížila na 15,68 USD za unci. Způsobilo to pokračující zpomalení růstu čínské ekonomiky a silnější americký dolar. Nižší ceny však rovněž přispěly k růstu fyzické poptávky, zvláště od dlouhodobých investorů.

Výroba stříbrných šperků se loni zvýšila o třetinu, hlavně díky růstu poptávky z Indie, Severní Ameriky a Thajska, které vykompenzovaly pokles poptávky z Číny. Výroba stříbrného zboží rovněž stoupla o třetinu a byla nejvyšší za deset let.

Těžba stříbra loni vzrostla na rekordních 886,7 milionu uncí. Těžba rostla hlavně v Peru, Argentině, Rusku a Indii. Naopak těžba čínských dolů klesla o tři procenta. Dodávky stříbrného šrotu se loni snížily o 13 procent na 146,1 milionu uncí, což bylo nejméně od roku 1992, napsala agentura Reuters.

Newsletter