Porošenko chce ústavní většinu a Ukrajinu v Evropě

Ukrajina počítá poslední okamžiky do nedělních voleb v zemi. Prezident Petro Porošenko i premiér Arsenij Jaceňuk vyzvali k hojné účasti a varovali před skupováním hlasů. V pohotovosti je armáda na východě země.

„Vyměnit svůj hlas za hřivny znamená kšeftovat s osudem země,“ apeloval Porošenko. Ve volbách počítá s vítězstvím, už připravil koaliční smlouvu. Předvolební průzkumy jeho straně dávají čtvrtinu až třetinu získaných hlasů. Jasným záměrem je získat spolu s ostatními proevropskými stranami v příštím parlamentu dvoutřetinovou ústavní většinu.

Program „Strategie 2020“, který počítá se zastavením ekonomického propadu, vytvářením nových pracovních míst, zlepšením záchranné sociální sítě a podporou podnikání. „Osou programu je dosažení evropské životní úrovně a důstojné postavení Ukrajiny v Evropě. Do roku 2020 by Ukrajina měla být připravena podat přihlášku ke členství v Evropské unii,“ shrnul program budoucí vlády prezident. Jaceňukova Lidová fronta je pasována do role prvního koaličního spojence po volbách.

Rusko již dříve uvedlo, že výsledek ukrajinských voleb uzná. Na východě země, zejména v Donbasu, se ale kvůli odporu proruských radikálů hlasovat nebude. 

Newsletter