Portoriko nesplatí včas 779 milionů USD z prioritního dluhu

Portoriko neuhradí splátku 779 milionů dolarů (18,9 miliardy Kč) z prioritních dluhopisů. Vláda tak zřejmě dostojí slibům, že dá přednost zajištění nezbytných veřejných služeb před splátkami věřitelům. Portoriko je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou. Bude to poprvé za desítky let, kdy území USA závazek tohoto typu včas nesplatí.

Vláda má k dnešnímu dni splatit dluhopisy v hodnotě 1,9 miliardy USD. Z této částky uhradila zhruba polovinu. Na splátku prioritních dluhopisů ve výši 779 milionů dolarů ale nemá peníze. Jde o dluhopisy zajištěné schopností emitenta vybírat daně, které mají podle portorické ústavy nejvyšší možnou prioritu.

Na účtu, ze kterého by splátka měla odejít, je pouze 200 milionů dolarů, uvedla vládní rozvojová banka (GDB), která dohlíží na portorické transakce týkající se dluhu.

„I kdybych zavřel vládu, neměli bychom dost peněz, abychom tuto splátku provedli,“ řekl guvernér Alejandro García Padilla, jehož citovala agentura AP.

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal zákon, který by měl zadluženému Portoriku ulevit a umožnit mu restrukturalizovat svůj obrovský dluh. Spojené státy na základě tohoto zákona vytvoří orgán dohledu, který bude mít na starosti restrukturalizaci dluhu v objemu více než 70 miliard USD (1,7 bilionu Kč). Díky tomu budou zastaveny veškeré právní spory vůči Portoriku kvůli nesplácení dluhu. Zákon však nezahrnuje žádnou přímou finanční pomoc pro tuto zemi.

Portoriko čeká na pomoc amerického Kongresu několik měsíců a země je již v prodlení se splácením části dluhu.

Newsletter