Poskytovatelům služeb ve 3. čtvrtletí stouply tržby o 0,6 pct

Poskytovatelům služeb se ve třetím čtvrtletí zvýšily tržby meziročně o 0,6 procenta. Nejvýrazněji rostly v ubytování, stravování a pohostinství, a to o 6,3 procenta. Snížily se naopak tržby v dopravě a skladování, nižší byly i za profesní, vědecké a technické činnosti. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní se meziročně zvýšily o 1,2 procenta, v letošním třetím čtvrtletí bylo totiž o jeden pracovní den méně než ve stejném období předchozího roku. Mezičtvrtletně vzrostly sezónně očištěné tržby také o 1,2 procenta.

V dopravě a skladování se tržby snížily o 0,9 procenta. Podíl na tom měly podle ČSÚ objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní doprava, v níž tržby klesly o 1,1 procenta, a skladování a vedlejší činnosti v dopravě, kde statistici zaznamenali pokles o 1,4 procenta. Méně peněz utržily i firmy zabývající se poštovními a kurýrními činnostmi, jim tržby klesaly nepřetržitě již sedmé čtvrtletí v řadě, nyní o 5,5 procenta. Naopak vyšší tržby oproti předchozímu roku vykázala letecká doprava a vodní doprava.

Nižší tržby zaznamenaly i profesní, vědecké a technické činnosti, a to zejména vlivem objemově nejvýznamnějších architektonických a inženýrských činností, které poklesly o 1,3 procenta. Nižší tržby měly také poradenské firmy, reklamní agentury a průzkum trhu. Dařilo se naopak právním a účetnickým činnostem.

Ve třetím čtvrtletí se dařilo filmovému a hudebnímu průmyslu, jehož tržby vzrostly o 16,8 procenta. Růst pokračoval již jedenácté čtvrtletí v řadě i u informačních činností, které zahrnují například zpracování dat a webové portály. Programátorům a poradcům v oblasti IT tržby stagnovaly.

Vzrostly také tržby činností v oblasti nemovitostí a tržby v odvětví administrativních a podpůrných činností, kde se nejvíce dařilo pracovním agenturám. Jediným odvětvím, které v této sekci vykázalo pokles tržeb, byly cestovní agentury a kanceláře.

Newsletter