Poslanci by měli schvalovat daňový balík včetně úlev z EET

Poslanci by dnes měli schvalovat vládní daňový balík, který zejména zvyšuje daňové slevy na druhé a další děti. Ve finále je například také změna volebního zákona, podle níž budou muset podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta připsat na nominační petici ke svému jménu číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu.

Při schvalování daňového balíku bude Sněmovna hlasovat o pozměňovacích návrzích, které se týkají úlev z elektronické evidence tržeb (EET). Podali je mimo jiné poslanci vládní KDU-ČSL i ministr financí Andrej Babiš (ANO), dolní komora je zřejmě nepodpoří. Pravice chce celý systém úplně zrušit a požaduje také snížení sazeb daně z přidané hodnoty.

Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před čtyřmi lety. Z vládní normy by podle doporučení ústavně-právního výboru mělo vypadnout ustanovení, podle kterého by mohli v komunálních volbách hlasovat i obyvatelé ostatních zemí unie, kteří mají v Česku byť jen přechodný pobyt.

V závěrečném kole je taky novela, která má sjednotit výpočet měsíčních odměn členů obecních zastupitelstev nebo také výpočet odchodného pro starosty a hejtmany. Měla by odstranit nerovnováhu v odměňování zástupců obcí a krajů.

Newsletter