Praha schválila rozpočet 2016 se schodkem 15 miliard korun

Pražští zastupitelé po více než šestihodinové diskusi schválili rozpočet na rok 2016. Příjmy mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Na investice plánuje Praha 12,71 miliardy korun, což je o 1,6 miliardy víc než letos.

Rozpočet kritizovala opozice a TOP 09 ihned po schválení rozpočtu dala procedurální návrh, aby byl na program jednání zařazen materiál, kterým by byl dnes schválený rozpočet upraven a změněn. O materiálu začnou ještě dnes zastupitelé jednat.

V už schváleném dokumentu stoupnou oproti letošku běžné výdaje ze 40,9 miliardy na plánovaných 41,3 miliardy korun. Zvýšení způsobilo například zprovoznění úseku metra A do Motola a o půl miliardy bude vyšší částka, kterou dá Praha městským částem, celkem vydá 4,08 miliardy. Příjmy pak mají být asi 43,6 miliardy, tedy o 1,5 miliardy vyšší než letos.

Nejvíce peněz z investic půjde do dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, sama doprava pak 4,72 miliardy. Do dopravy jde nejvyšší částka i v oblasti běžných výdajů, zhruba 17,6 miliardy. Peníze město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje investovat zejména do první fáze přestavby čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, a to 2,23 miliardy. Výstavbu nové vodní linky zahájila Praha letos na začátku listopadu a stavba vyjde na téměř šest miliard.

Návrh rozpočtu kritizovala opozice. „ODS zásadně nesouhlasí s nárůstem běžných výdajů. Pokud by město mělo pokračovat tímto stylem, nebude mít v budoucnu z čeho platit svůj chod,“ řekla zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Zastupitel Petr Hrabák (TOP 09) zase kritizoval navýšení peněz pro dopravní podnik, které z 11,6 miliardy v roce 2011 vzroste na 13,57 miliardy v roce 2016. Neustálé zvyšování peněz pro DPP kritizoval i předseda pražské ODS Filip Humplík. Například Berlín dává svému dopravnímu podniku polovinu částky, co Praha, řekl. František Švarc (ODS) zase kritizoval podle něj zbytečně vysokou částku v kapitole sport a volný čas.

Původně Praze hrozilo rozpočtové provizorium, neboť ANO a ČSSD nechaly materiál 1. prosince z jednání rady stáhnout. Schválen byl až o den později na mimořádném jednání rady, jehož svolání primátorka Adriana Krnáčová (ANO) podmínila podpisy pod dokument, v němž slíbilo 34 zastupitelů, že podpoří rozpočet v předloženém znění bez pozměňovacích návrhů. To na dnešním jednání kritizoval předseda klubu pirátů Jakub Michálek. „V dějinách tohoto města nemá obdoby, aby se takto nechali zastupitelé vydírat,“ řekl.

Newsletter