Praha se prudší korekci brání, pozornost upřena na O2

Pražská burza dnes slábla po vzoru burz v Evropě, které jsou především pod tlakem hrozby bankrotu Řecka. Německé akcie za poslední 2 dny oslabily o 4 %, což je poměrně razantní pokles, ale české akcie si větší korekcí neprošly ani dnes. Index PX sice oslabil o 0,76 %, nicméně žádnou velkou paniku jsme na trhu neviděli.

Například akcie Komerční banky celý den, i přes výrazný pokles bankovního sektoru v Evropě, posilovaly a dostaly se na dostřel k hranici 5.500 korun, kde se obchodovaly ještě s nárokem na 310korunovou dividendu. ČEZ spadl na 650 korun díky prodejnímu tlaku v závěrečné aukci, ale i na tomto titulu byli patrní kupci. Erste během dne ztrácela více než 2 % a obchodovala pod 650 korunami, odpoledne však přišla vlna nákupů a vyhnala cenu až nad 660 korun, takže akcie odmazala podstatnou část svých ztrát. Akcie O2 dnes mírně oslabily díky vybírání zisků, investoři se také zbavovali tohoto titulu, kvůli nejasnostem ohledně rozštěpení společnosti. Dnes byl poslední den, kdy se akcie obchodovaly s právem na hlasování na valné hromadě, kde se rozdělení společnosti bude řešit. Co se týče růstu akcií, O2 je v týdenní bilanci jedním z vítězů, se ziskem bezmála 5 %.

O2 k rozdělení: Vznik Cetinu i odkup v červnu

Telexit aneb kolik hodin zbývá do vyskočení z vlaku O2?

Celkově byla nálada na trhu s ohledem na výrazné propady akciových trhů v Evropě klidná a byl stále cítit pokračující příliv peněz do českých akcií, zejména do ČEZ a Komerční banky.

VIG ve 2014 mírně zklamal, dividenda nepřekvapila

Týdenní růsty  
Fortuna 4,99%
O2 C.R. 4,93%
CETV 4,15%
Stock Spirits 1,90%
Pegas 1,23%
ČEZ 1,21%
PM ČR 0,63%
Erste Group 0,46%
   
Týdenní poklesy  
NWR -6,25%
VIG -4,05%
Komerční banka -1,87%
PLG -0,55%
Unipetrol -0,43%

Dnes bylo největším propadákem Maďarsko, odepsalo 2,5 % a hlavním důvodem bylo vybírání zisků v hlavních titulech MOL, OTP, MTEL. Je však třeba říct, že maďarské akcie svou dosavadní výkonností výrazně překonaly jak akcie české tak i polské, takže výběr zisků je logickým krokem. 

Newsletter