Příměří v Sýrii budou monitorovat společně Rusové a Turci

Turecko a Rusko jako garanti dohody o příměří zřídí v Sýrii kontrolní stanoviště, z nichž se bude monitorovat příměří. Oznámil to dnes turecký deník Hürriyet. Příměří v Sýrii platí od konce minulého týdne, ale není plně dodržováno. Turecký ministr zahraničí dnes oznámil, že ruští odborníci budou v Turecku 9. a 10. ledna jednat o připravovaných syrských rozhovorech, které se mají konat v Kazachstánu.

List Hürriyet získal text dohody o příměří sjednané 29. prosince mezi syrským režimem a povstalci díky prostředníkům. Byly jimi Rusko, Turecko a Írán. Text stanoví, že „prostředníci zřídí hlídky v obývaných oblastech poblíž nynější kontaktní linie, aby zajistili dodržování příměří“.

Klid zbraní má umožnit zahájit mírové rozhovory, které Rusko svolalo do Astany a které se mají konat v lednu. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že ruští experti přijedou o astanských rozhovorech jednat do Turecka 9. a 10. ledna.

Çavuşoglu také řekl, že opozice dodržuje své závazky vyplývající z dohody o příměří, ale naopak druhá strana je porušuje. Podle něj by měl Írán vynaložit tlak na šíitské milice bojující v Sýrii a také na syrskou vládu a přimět ji, aby se příměřím řídila. Podle ministra vojenské operace příměří ohrožují. Turecko se podle Çavuşoglua snaží s Ruskem dohodnout o formě sankcí pro ty, kdo příměří poruší. Varoval také, že bude-li příměří dále porušováno, ohrozí to přípravu rozhovorů v Kazachstánu.

Část opozice kvůli útokům syrské armády a jejích spojenců tento týden vypověděla účast na přípravě rozhovorů v Kazachstánu. Boje jsou hlášeny několik dní z okolí Damašku a také z provincie Idlib.

Newsletter