Příští rok se na D1 bude měřit rychlost na pěti úsecích

Příští rok by se na dálnici D1 měla rychlost měřit na pěti úsecích. Rozhodnuto je už o úsecích mezi Psáři a Souticemi, Jihlavou a Velkým Beranovem a mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. Na první jmenovaný úsek se přesune sada kamer, které letos byly v uzavírce mezi Ostrovačicemi a Kývalkou. Měřit by se tak mohlo začít od dubna. Na zbylých dvou úsecích by měla být nová zařízení, která chce koupit Ředitelství silnic a dálnic. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Kromě tří úseků, kde je o měření rozhodnuto, jsou ve hře další. Jde o úseky Ostředek – Šternov, Hořice – Koberovice, Humpolec – Větrný Jeníkov, a Velké Meziříčí – Lhotka. Z nich ministerstvo vybere dva. S vytipovanými samosprávami již ministerstvo zahájilo jednání o pokutách, které budou udílet obce, pod jejichž správu konkrétní části dálnice patří.

Měření rychlosti v opravovaných úsecích, které bylo zavedeno loni, se podle ministra dopravy Dana Ťoka osvědčilo a přispělo ke zklidnění dopravy. „Sám jsem si to několikrát vyzkoušel. Kdežto v ostatních opravovaných úsecích jel hlavní proud stovkou, tak na tomto úseku jeli všichni osmdesátkou,“ řekl dnes Ťok. Poukázal i na dlouhodobá měření, ze kterých vyplývá, že povolenou osmdesátikilometrovou rychlost mezi Ostrovačicemi a Kývalkou překračovala tři procenta řidičů, což odpovídá více než pěti tisícům přestupků.

Podle ministerstva dopravy uložily obce Šlapanice a Rosice, kterým administrativní správa v úseku náleží, pokuty za desítky tisíc korun. Vybrané peníze podle ministerstva obce využijí na zvýšení bezpečnosti silničního provozu, konkrétně půjde o úpravu přechodů pro chodce a jejich doplnění o bezpečnostní prvky, dobudování chodníků v lokalitě se zvýšeným pohybem dětí nebo o stavbu dopravního hřiště.

Detekční kamery umí po projetí automobilu měřeným úsekem automaticky vypočítat rychlost vozidla a tyto informace předat policii a příslušným obcím s rozšířenou působností. Podle ministerstva mají být trvale umístěné pouze v opravovaných úsecích, kde rychle jedoucí vozidla ohrožují stavební dělníky. Na úsecích bez omezení rychlosti úřad umisťování měřících zařízení neplánuje.

Newsletter