Prodej aut v Británii v červnu klesl, podruhé během čtyř let

Prodej nových osobních automobilů v Británii v červnu klesl o 0,8 procenta, a utrpěl tak druhý propad za poslední více než čtyři roky. Podle britského Sdružení výrobců a prodejců motorových vozidel (SMMT) je ale ještě brzy na to spojovat tento pokles s výsledkem červnového referenda, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z Evropské unie.

Počet registrací nových aut v Británii klesl v červnu meziročně na 255.766 vozů, což je teprve druhé snížení od února 2012. Odbyt se snížil již loni v říjnu, což zčásti zavinil propad v prodeji aut od Volkswagenu v důsledku obřího emisního skandálu této největší evropské automobilky.

Britský automobilový průmysl byl jedním z nejhlasitějších podporovatelů kampaně za setrvání Británie v osmadvacítce. Před odchodem Británie z EU varoval v předvečer historického referenda svaz SMMT. Proti takzvanému brexitu byli i šéfové některých britských automobilek a výrobců součástek. Podle nich by odchod z EU zvýšil výrobní náklady a ohrozil pracovní místa. Představitelé kampaně za odchod z EU tvrdili, že vystoupení z unie automobilovému průmyslu díky rozšíření exportních možností naopak pomůže.

V Británii se loni prodalo rekordních 2,63 milionu nových osobních aut. SMMT pro letošní rok počítá s novým rekordem zhruba ve výši 2,7 milionu prodaných nových vozů. Minulý týden svaz uvedl, že svou prognózu měnit nebude.

Dokud v srpnu nebudou zveřejněna oficiální data, nebudou investoři vědět, zda a jak vítězství brexitu britskou ekonomiku zasáhlo, napsala agentura Reuters. Již nyní se ale objevují signály, že výsledek otřásl důvěrou spotřebitelů.

Podle analytické společnosti Springboard se počet lidí chodících po britských obchodech snížil během deseti dnů po referendu meziročně o 3,4 procenta. Podle firmy za to mohl prvotní šok z výsledku hlasování, který lidi odradil od nákupů.

Newsletter