Prodej aut v USA loni vzrostl na nový rekord

Prodej osobních a lehkých užitkových automobilů ve Spojených státech loni vzrostl o 0,4 procenta na nový celoroční rekord 17,465 milionu aut. Za prosinec se odbyt zvýšil meziročně o tři procenta a dosáhl celoročně přepočteného tempa 18,29 milionu aut. Na základě dnešních údajů automobilek, které prodávají na americkém trhu, to uvedla společnost WartdsAuto.

Největší americká automobilka General Motors zvýšila v prosinci odbyt meziročně o deset procent. Prodej americké dvojky Ford Motor ale vzrostl pouze o 0,3 procenta a skupina Fiat Chrysler utrpěla desetiprocentní pokles. Na vysoké úrovni zůstala poptávka po velkých vozech typu pick-up a SUV.

Japonská Toyota jako největší zahraniční prodejce v USA posílila odbyt o dvě procenta. Nissan zaznamenal nárůst prodeje o deset procent a Honda o více než šest procent.

Prodej vozů vlajkové značky německé automobilové skupiny Volkswagen navázal na prudké listopadové oživení a vzrostl o 20 procent. Volkswagen se nyní snaží zotavit z negativních dopadů rozsáhlého skandálu kolem manipulace s testy emisí.

Manažeři automobilek vesměs očekávají, že letos by poptávka po autech v USA mohla zůstat na loňské rekordní úrovni, výraznější nárůst však nepředpokládají.

„Americký automobilový průmysl budou dál podporovat klíčové ekonomické ukazatele, zejména spotřebitelská důvěra, které odrážejí optimismus ohledně ekonomiky, spolu se silnou poptávkou spotřebitelů,“ řekl agentuře Reuters hlavní ekonom GM Mustafa Mohatarem.

Newsletter