Americká inflace vzrostla mírně rychleji, než činil konsensus. Trh čísla evidentně „prohlédl“ z titulu tranzitorních efektů. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje. Oslabující dolar se na měnách regionu nijak výrazně neprojevuje. Koruna balancuje na hraně 26,00 za euro.

Prodej nových domů v USA potvrzuje zvolnění trhu

Prodej nových rodinných domů v USA v listopadu druhý měsíc po sobě klesl a to na čtyřměsíční dno. Dnešní údaje ministerstva obchodu USA potvrzují, že zotavování amerického trhu obytných realit z nedávného útlumu zůstává slabé a kolísavé. Statistika prodejů nových domů navazuje na polevení u prodejů starších nemovitostí.

Málo dobrých nabídek, vysvětlují Američané pokles prodejů domů

Prodej se proti předešlému měsíci snížil o 1,6 procenta na celoroční tempo 438.000 domů. Ekonomové oslovení agenturou Reuters v průměru čekali zvýšení na 460.000.

Výpočet tempa prodeje za říjen statistici ministerstva revidovali na 445.000 z původního odhadu 458.000 domů. Znamená to, že původně uváděný mírný růst se změnil v pokles o 2,2 procenta. V meziročním srovnání byl prodej v listopadu nižší o 1,6 procenta.

Prodej nových rodinných domů se na americkém trhu bydlení podílí zhruba osmi procenty. Trh obytných realit, který je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky, od loňského léta podkopávaly vysoké sazby hypotečních úroků a rostoucí ceny nemovitostí. Letos sice úroky klesly zpět, oživování trhu ale zůstává nepřesvědčivé a zaostává za silným růstem ekonomiky z posledních dvou čtvrtletí. Ekonomové ale v příštím roce čekají výraznější oživení, jemuž by měl pomoci zlepšující se trh práce.

Newsletter