První česká kniha o anarchokapitalismu právě vychází

V Paralelní Polis v Praze byla slavnostně pokřtěna první česká kniha o anarchokapitalismu, tedy o svobodné společnosti založené na volném trhu bez instituce státu. Na vydání knihy přispěli lidé v internetových kampaních rekordní sumou 2,7 milionu korun, nejvíce v tzv. Kryptoměnách.

Křest knihy se konal symbolicky 1. března 2018, tedy na začátku měsíce, který je právě měsícem knihy. Tím byl zároveň spuštěn její prodej v Paralelní Polis. Brzy bude dostupná i v eshopu Svobodného přístavu, Liberálního institutu, v síti knihkupectví Kosmas i na dalších místech.

Kniha Anarchokapitalismus je prvotinou autora, jenž je znám jako Urza. Už deset let se věnuje právě tématu bezstátní společnosti a svobody, k níž nás podle něj přibližuje mimo jiné i používání kryptoměn.

„Když mi byla před mnoha lety poprvé představena myšlenka svobodné volnotržní společnosti bez státu, okamžitě jsem ji odmítl. Vášnivě jsem anarchokapitalistům oponoval, četl jejich texty, dohledával další zdroje a o téma se živě zajímal – jen abych jim mohl oponovat. Nakonec jsem se sám dal do psaní a po čase dospěl k rozhodnutí napsat článek, v němž jasně ukáži, proč je společnost řízená státem spravedlivější než ta volnotržní; pracoval jsem s argumenty, oponoval si, přepisoval, škrtal… až z textu po několika měsících vzešel pravý opak zamýšleného. A asi právě od té doby se považuji za anarchokapitalistu,” popisuje své začátky Urza.

Cílem knihy je vyvolat veřejnou diskusi o tom, zda je stát legitimní, užitečný a obhajitelný z etického hlediska. Kniha se v jednotlivých kapitolách věnuje konkrétním aplikacím anarchokapitalismu na jednotlivá odvětví lidské činnosti. Rozebírá například, jak by bez státu mohlo fungovat školství, soudy, zdravotnictví, sociální systém, proč by se lidi bez instituce státu měli starat o životní prostředí nebo stavět dálnice.

„Základním prostředkem každého státu je organizované útočné násilí. Stejně jako si mafián přijde pro výpalné, i stát si daně vybere násilím, pokud se mu nepodvolíte. S tím nesouhlasím, protože nejdůležitější hodnota, kterou máme, je podle mě svoboda,” pokračuje Urza.

Podle něj i ten, kdo myšlenku bezstátní společnosti striktně odmítá, může alespoň v některých kapitolách knihy nalézt překvapivá východiska a vysvětlení, jak by mohla být na volném trhu provozována určitá odvětví lidské činnosti. „Kdybychom totiž z knihy vynechali některé části, nemusela by mít v zásadě nic společného s anarchií; jednalo by se vlastně o obhajobu zeštíhlování státu a odstraňování přebujelé byrokracie,” míní autor.

O autorovi
Urza je původem z Plzně, kde chodil do matematické třídy Mikulášského gymnázia, následně vystudoval informatiku na MFF UK s přesahem do matematiky, ekonomie a pedagogiky. Živí jej vývoj software. V tomto oboru během studia i pár let poté podnikal, programování (a matematiku) též učil na soukromém gymnáziu v síti EDUCAnet i na kurzech pro dospělé. Vychoval tři děti. Přes deset let se vášnivě zajímá o roli státu ve společnosti, volný trh, ekonomii i anarchokapitalismus.
 

Newsletter