Putin přiletěl do Slovinska testovat jednotu EU ohledně sankcí

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Slovinsko a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když byla jeho cesta označovaná jako neformální, místní opozice i západní pozorovatelé ji považují za další test šéfa Kremlu ohledně jednoty Evropské unie, pokud jde o sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Po večeři na zámku Brdo s prezidentem Borutem Pahorem a premiérem Mirem Cerarem odletěl Putin zpět do Ruska.

Média od ruského prezidenta očekávala, že během pobytu ve Slovinsku pronese nějaké významnější prohlášení, Putin se však podle agentury DPA omezil na nezávazné, obecné výroky.

Návštěvu zahájil uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, které před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem, kde se neštěstí odehrálo, se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.

Při této příležitosti ocenil přátelství národů obou zemí. Zopakoval také, že Rusko je připraveno pomoci posílit bezpečnost ve světě. Je připraveno „ke spolupráci při posilování vzájemného porozumění, důvěry a bezpečnosti v Evropě a ve světě“.

S Pahorem pak znovu hovořil na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Podle agentury AP řekl, že se jejich rozhovor týkal „vzájemných ekonomických projektů důležitých pro obě země“.

Podle slovinské agentury STA při této příležitosti poukázal na velký, až padesátiprocentní pokles ekonomické spolupráce Ruska s EU vinou sankcí. Zároveň prý vyjádřil vděčnost Slovinsku za příležitost „hledat nové způsoby a nové projekty pro rozvoj našich hospodářských vztahů“.

Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy. Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.

Putinovu cestu Lublaň označovala za striktně neformální, nicméně slovinští činitelé předem uvedli, že se během ní bude hovořit o ekonomických a bilaterálních vztazích.

Ruský prezident ještě před odjezdem na zámek Brdo odhalil nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani věnovaný sovětským vojákům, kteří zahynuli za druhé světové války při osvobozování Slovinska.

Putinův pobyt ve Slovinsku provázela přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisely i uzávěry na některých komunikacích. Od rána do večera byla kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se kvůli tomu vytvořily mnohakilometrové fronty aut.

Newsletter