Putin se v Turecku sejde s Erdoganem, řeč bude hlavně o plynu

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vůbec poprvé od loňského sestřelení ruského bombardéru Turky dorazí na návštěvu Turecka, kde se sejde s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle ruských médií bude hlavním tématem jeho cesty energetická spolupráce obou zemí, vzhledem k vyhrocené diplomatické situaci okolo Sýrie však lze očekávat, že dojde i na otázku řešení syrské krize.

Putin podle agentury TASS promluví na světovém energetickém fóru v Istanbulu a bude jednat o energetické spolupráci obou zemí. Rusko s Tureckem uzavřelo dohodu o výstavbě podmořské části plynovodu Turkish Stream, kterou by oba prezidenti měli podepsat. Moskva s Ankarou rovněž hodlá obnovit jednání o ceně za ruský plyn dodávaný do Turecka poté, co se vztahy vyhrotily kvůli zmíněnému incidentu či kvůli mezinárodní arbitráži vedené tureckým provozovatelem plynovodů proti ruskému kolosu Gazprom.

Rusko-turecké vztahy se v létě začaly pozvolna zlepšovat po kritickém období způsobeném loňským listopadovým sestřelením ruského vojenského letounu na turecko-syrské hranici. Erdogan se později za incident omluvil a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.

Turečtí představitelé se nedávno nechali slyšet, že obě země hodlají spolupracovat i na řešení situace v Sýrii. Tam však mají obě země protichůdné zájmy: zatímco Moskva podporuje režim Bašára Asada, Ankara usiluje o jeho odchod.

Newsletter