Raiffeisen Bank propadla do ztráty, tíží ji Ukrajina i maďarský zákon

Raiffeisen Bank International, která je druhou největší bankou v regionu východní Evropy, dnes oznámila čtvrtletní ztrátu 119 mil. EUR po zisku 134 mil. EUR ve stejném období loňského roku. Výsledek je přesto mírně nad očekávání analytiků, kteří předpovídali v průměru ztrátu 137 mil. EUR.

Poté, co banka v září vydala profit warning v očekávání celoroční ztráty, dnes informovala o výrazném nárůstu rezerv na krytí špatných úvěrů – za celý rok nejméně o 57 procent, tj. na 1,8 miliardy eur. Odvolává se na konflikt na Ukrajině, kde provozuje největší zahraniční banku. Předchozí očekávání rezerv dosahovalo 1,7 mld. EUR.

„Krize na východě Ukrajiny se projevila silným nárůstem rizikových nákladů, k nimž přispěla také vůči bankám nevlídná legislativa v Maďarsku. Provozní výsledek zůstal ve srovnání s předchozím kvartálem téměř stabilní,“ uvedl CEO Karl Sevelda.

V reakci na dnešní zprávy snížili analytici UBS svou cílovou cenu pro akcie Raiffeisen Bank na 18 EUR z 21 EUR, přičemž ponechali doporučení „neutral“.

Newsletter